Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Ve čtvrtek 1.4. ráno budou předposlední a poslední sada Starlinků pozorovatelné najednou


Ve čtvrtek 1.4. ráno budou předposlední a poslední sada Starlinků pozorovatelné najednou
0 Komentářů

 

Zítřejší ráno by opět mělo být z těch, kdy minimálně nad částí České republiky bude jasno, a zároveň máme na nebi teprve 7 dní starou várku družic Starlink. Tím pádem bude další pěkná šance pozorovat řetízek či vláček těchto jasně svítících družic. A v uvedené čtvrteční ráno bude vidět poslední várka Starlinků zároveň s předposlední.

Americká společnost Space-X, která se zabývá mimo jiné výrobou a vypouštěním družic na oběžnou dráhu Země, na ni umisťuje skoro pravidelně další a další várky družic Starlink a buduje tak síť, která má umožnit družicový přístup k internetu z kteréhokoli místa na Zemi. A i přes to, že první tyto družice byly na zemskou orbitu dopraveny již 24. května 2019 (takzvaná nultá sada, ještě před nultou sadou byly jako sekundární náklad společně s jinou větší družicí vyneseny 2 kusy jakýchsi předchůdců družic Starlink), jsou pravidelně mnozí z obyvatel Země v okamžiku, kdy tyto družice spatří poprvé, překvapeni jejich jasností a jejich zajímavým uspořádáním připomínajícím svítící řetízek či vláček putující mezi hvězdami po obloze. Dnes (31.3.) to máme 7 dní od vynesení zatím poslední sady šedesáti těchto družic (tato poslední je označována L22) a stále je možné tuto sadu v podobě svítícího řetízku či vláčku na obloze pozorovat (rozestupy mezi družicemi jedné sady se s časem vždy postupně zvětšují, takže pozorovat je v podobě vláčku je možné vždy jen několik dní maximálně týdnů po umístění sady na oběžnou dráhu Země). Družice Starlink ze zmíněné zatím poslední vynesené sady jsou nyní pozorovatelné ráno a to v těchto časech (letní středoevropský čas):

čtvrtek 1.4.2021—od 4:49 do 4:53 (zároveň pozorovatelná i předposlední sada)
pátek 2.4.—od 4:58 do 5:03
sobota 3.4.—od 4:49 do 4:52
neděle 4.4.2021—od 5:20 do 5:28
pondělí 5.4.2021—od 4:03 do 4:10 (první z ČR dobře viditelný přelet toho rána)
pondělí 5.4.2021—od 5:37 do 5:44 (druhý z ČR dobře viditelný přelet toho rána)

Časy platí pro pozorovací místo Úpice, z jiných míst České republiky jsou časové rozdíly zhruba do minuty. Chcete-li si zjistit k pozorování více podobností či na internetu najít hvězdnou mapku s vyznačenou dráhou družic mezi hvězdami, použijte web https://www.heavens-above.com (vpravo nahoře si zkontrolujte, zda se vám správně načetlo pozorovací místo, případně si ho opravte), ve všech případech stačí k pozorování jen v danou chvíli koukat z okna k východnímu obzoru. V některých dnech je možnost vidět některou sadu Starlinků během rána dokonce 2x (druhý přelet bývá zhruba 90 minut po prvním), zde uvádíme jen dobře pozorovatelné přelety a jen do velikonočního pondělí, ač přelety budou pokračovat i v dalších dnech. Přikládáme animaci části přeletu vytvořenou v simulačním programu Stellarium, je sestavená pro pozorovácí místo Úpice pro čtvrteční ranní přelet kolem 4:51 hod letního středoevropského času. Vlevo je vidět poslední sada Starlinků, vpravo je vidět předposlední sada Starlinků. Plynutí času v animaci odpovídá reálné rychlosti (vidíte v animaci vpravo nahoře).

Napsat komentář