Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

První čtvrtrok s 3D tiskárnou


První čtvrtrok s 3D tiskárnou
0 Komentářů

Po novém roce na nás na hvězdárně čekal velký balík. Přišla stavebnice 3D tiskárny Prusa MK3s+. Po třídenním stavění bylo smontováno a nastala další zdlouhavá část kalibrace. Po kalibraci jsme vytiskli první modely které byly připravené na kartě která byla u tiskárny.

První tisky slouží k dodělání kalibrace a nastavení tiskárny a proto jsme vytiskli něco jednoduššího: Logo Pruša, píšťalku a kalibrační loď Benchy. Po vytištění loga a píšťalky jsme mysleli že tiskárna je zkalibrována a připravena na tisk, ale při tisknutí lodičky jsme byli vyvedeni z omylu, loď se odlepila od podložky a tak se nevytiskla celá.

Po upravení první vrstvy jsme vytiskli ozubené ložisko/planetární převodovku které je krásnou ukázkou toho co tiskárna dokáže vytisknout.

Po tomto úspěchu jsme se rozhodli vytisknout něco vlastního. Vytvořili jsme model našich dalekohledů v hlavní kopuli a ten vytiskli. Tisk trval okolo 18 hodin a tisklo se přes noc. Ráno jsme tedy slavili, že se tisk vydařil. Tento model už jste mohli vidět na facebooku.

Nápady na modely k vytištění se valili, ale začali jsme nejdříve s vylepšením tiskárny. Začali jsme experimentovat se serverem Octoprint, což je služba díky které se dokážeme připojit na dálku k tiskárně a kontrolovat a ovládat ji. Octoprint u nás běží na počítači Raspberry pi 4. Vytiskli jsme si držák na kameru, aby jsme viděli co se na tiskové ploše děje, k tomu i osvětlení. Pořídilo se relé které dokáže tiskárnu na dálku vypnout. Vytiskl se také držák na samotné Raspberry a držák na nářadí aby se okolí tiskárny trochu uklidilo. Během tohoto vylepšování tiskárny jsme také vyměnili originální uchycení podložky, aby se nám jednodušeji vyrovnávala.

Kameru nepoužíváme pouze ke kontrole tisku ale může také snímat průběh tisku a následně udělat animaci. Tuto možnost jsme zkoušeli na dalším zajímavém kousku strojařiny, obousměrný šroub, pravá, levá a oboustranná matice

Po úspěšném vylepšení tiskárny jsme se vrhli zpět na modely s astronomickou tématikou. Vytiskli jsme si ráčnu kterou si vytiskli také astronauté na Mezinárodní vesmírné stanici. Další krásná ukázka toho, čeho je tiskárna schopna, ráčna je funkční, ale pouze v jednom směru.

Zkoušeli jsem také dvoubarevný tisk na našem logu.

Poté přišla řada na něco většího. Jelikož v nedávné době startoval vesmírný dalekohled Jamese Webba tak jsme se rozhodli si vytisknout jeho model. Jeho tisk nám zabral 63 hodin rozložených do 7 tisků.

Vytiskli jsme si také globus Měsíce. Model se tiskl 12 hodin.

globus Jupiteru, který by mohli využít nevidomí návštěvníci. Model se tiskl okolo 21 hodin.

Model měsíčního kráteru Tycho,

model komety 67P/Churyumov-Gerasimenko která zabrala skoro 14 hodin.

Aby návštěvníci viděli rozdíl mezi vesmírným dalekohledem Jamese Webba a Hubbleovým vesmírným dalekohledem, tak jsme vytiskli i jej ve stejném měřítku. Model se tiskl okolo 23 hodin.

Vzešel nápad, že by jsme si mohly vytisknout další modely naší techniky. Dalším cílem měla být stará sestava dalekohledů ze 70. let. Problém byl ale v tom, že o této sestavě se dochovala pouze jedna fotografie a průměry dalekohledů. Následně se nám podle jediné fotografie vymodelovat model k tisku. Model se tiskl 16 hodin a povedl se až na třetí pokus.

Vytiskli jsem si také pomůcku pro astronomickou výuku a to model Velkého vozu.

Poslední model který se tiskl byly digitální sluneční hodiny. Samozřejmě jsme si vytiskli ještě další věci jako například: krabičku na arduino, krytky k okulárům i k jiné optice, bahtinovu masku, atd.

Na závěr něco k modelům. Veškeré modely byly vytištěny z PLA materiálu, pomocí trysky 0,4 mm s výškou vrstvy 0,1 mm pro modely a 0,2 pro ostatní. Na modely se můžete samozřejmě přijít podívat osobně k nám na hvězdárnu, nebo se o nich něco dozvědět v následujících zdrojích kde se také dozvíte o dalších plánech, modelů pro nevidomé o kterém bude příště článek.

Naše modely se objevily v:

https://hradec.rozhlas.cz/hvezdarna-v-upici-chce-ukazat-vesmir-nevidomym-na-3d-tiskarne-vytvari-modely-8688774?fbclid=IwAR3y9J6svrWghp9Q9X8ZVxAop5tZe0v7FjyJACxl3Onh-kgltvaBpGgcj0s

https://vzpravy.cz/porady/na-cestach-kralovehradeckym-krajem/na-cestach-kralovehradeckym-krajem-09-03-2022-18-46

Zdroje modelů:

Prusa logo: Prusa

Píšťalka: Prusa

Loďka Benchy: https://www.3dbenchy.com/

Ložisko: https://www.thingiverse.com/thing:53451

Držák na kameru: https://www.printables.com/cs/model/46866-prusa-mk3s-mk3s-pi-camera-v21-mount-with-optional-/collections

Osvětlení: originální model se nepodařilo dohledat, tady je něco velmi podobného: https://www.printables.com/cs/model/105908-light-mount-for-mk3s

Držák na Raspberry: https://www.printables.com/cs/model/25876-raspberry-pi-4-mounting-bracket-for-prusa-mk3s

Držák nářadí: https://www.printables.com/cs/model/114898-my-tool-holder

Oboustranný šroub: https://www.thingiverse.com/thing:4714932

Ráčna: https://www.thingiverse.com/thing:612291

Vesmírný dalekohled Jamese Webba: https://www.thingiverse.com/thing:5181847

Měsíc: https://www.thingiverse.com/thing:3419235

Jupiter: https://www.thingiverse.com/thing:3928031

Kráter Tycho: https://www.thingiverse.com/thing:2881083

67P/Churyumov-Gerasimenko: https://www.thingiverse.com/thing:4041009

Hubbleův vesmírný dalekohled: https://www.thingiverse.com/thing:1606209, https://www.thingiverse.com/thing:1205318

Model Velkého vozu: https://www.thingiverse.com/thing:2024800

Sluneční hodiny: https://www.thingiverse.com/thing:1068443, https://www.thingiverse.com/thing:3556664

 

Štítky:

Napsat komentář