Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Kvadrantidy 2020


Kvadrantidy 2020
0 Komentářů

 

 

Meteorický roj Kvadrantid se k nám nezadržitelně blíží. Nebo spíše my k němu. 3. ledna odpoledne bude Země prolétat nejhustšími částmi prachových částic, které se postupně po tisíce let uvolňují z Halleyovy komety. Toho dne večer také budeme mít nejlepší možnost jejich pozorování. Radiant, tedy oblast ze které meteory vylétají, bude sice nízko nad severním obzorem, později však bude pozorování rušit Měsíc, který bude ve fázi 4 dny po úplňku.

Jak je vidět například na záznamu z meteorického radaru úpické hvězdárny (pracuje v rámci sítě Bolidozor), nastalo maximum 4. ledna po půlnoci a druhé pak okolo poledne téhož dne. Ovšem, opticky jsme jej nemohli pozorovat, neboť bylo zataženo. Ostatně jako obvykle.

Podobná situace nastala i v roce 2019. Zde jsme mohli pozorovat dokonce 3 maxima. Podružná nastala 3. a 4. ledna kolem poledne, hlavní pak na rozhraní 3./4. ledna. Tato maxima vznikají průletem Země jednotlivými prachovými vlákny, která se uvolňovala v různých průletech komety kolem Slunce. Různá hustota, případně velikost částic v příslušném vlákně pak způsobuje různou intenzitu maxim.

Je nutno vzít do úvahy, že maxima radarová se více či méně liší od maxim optických. Někdy dokonce dochází pravděpodobně k pozorování rozdílných maxim i pro různě intenzivní meteory pozorované radiově. To se nám v tuto chvíli jeví jako jeden z velmi předběžných výsledků zpracování našich pozorování meteorického roje Geminid. Bohužel nejsme schopni v tuto chvíli tuto myšlenku ověřit, neboť meteory detekované radary v Úpici a v Jaroměř detekují z principu metody odrazy od meteorických stop nacházejících se přibližně nad Německem a zde zatím nemáme data vizuálních pozorování.

Jak vypadá meteor, jaký bychom mohli vidět očima ukazuje snímek z letošní Letní astronomické expedice v Úpici.

Takže my jsme připraveni a doufáme, že 3. ledna bude po několika letech u nás jasno. Máme na pozorování přichystámu celooblohou kameru, která za každé jasné noci pozoruje oblohu a čeká na průlet jasného meteoru.

 

 

Štítky: ,

Napsat komentář