Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Abstrakty referátů na rok 2025

Otakar Morávek, MediCentrum JONA

Využití umělé inteligence v diagnostice a návrhu léčby bolestí zad

Bolesti zad jsou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti a znepříjemňují život velké části současné populace. Příčiny bolestí zad jsou velmi rozmanité a většinou není známa jejich jednoznačná příčina. Léčba se potom omezuje na tlumení potíží, nikoliv na odstranění příčiny. Příspěvek ukazuje možnosti využití umělé inteligence při diagnostice bolestí zad a efekty léčby navržené s její pomocí.

 

 

Rizikové chování studentů Masarykovy univerzity – první výsledky

 

Petr KACHLÍK, Karel ČERVENKA, Věra VOJTOVÁ, Dana ZÁMEČNÍKOVÁ,

Petra DVOŘÁČKOVÁ, Hana MORAVČÍKOVÁ, Monika NEJEZCHLEBOVÁ,

 Petra PÍRKOVÁ, Kateřina RICHTEROVÁ, Pavel SOCHOR, Veronika ANTEL,

Onřej LING, Soňa PAPŠOVÁ, Jitka ŠŤASTNÁ

Katedra speciální a inkluzivní pedagogiky,

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Poříčí 9, 603 00 Brno

 

V roce 2024 byl týmem 13 studentů doktorského studia a 4 akademickými pracovníky, kteří jsou jejich školiteli či konzultanty, realizován projekt specifického výzkumu.

Jeho námětem byla v návaznosti na předchozí orientaci vedoucího řešitele problematika rizikových vzorců chování závislostního charakteru u vzorku prezenčních studentů Masarykovy univerzity. Výzkum byl zaměřen na rizikové chování závislostního typu, tedy zjištění zkušeností s návykovými látkami a dalšími typy závislostního chování, okolností prvního užití, frekvence a motivace k užívání, dostupnosti rizikových podnětů. Dále bylo sledováno, jaké jsou názory na preventivní a poradenské aktivity na Univerzitě, na jejich nabídku a úroveň. Výzkum byl designován jako kvantitativní deskriptivní anonymní dotazníková studie s náborem vzorku pomocí metody nabalující se sněhové koule.

V prostředí MS-Forms byl sestaven dotazníkový formulář, který obsahoval celkem 65 položek. Jeho úvodní část tvořilo 11 základních a rozšiřujících identifikátorů, následoval oddíl o 24 položkách věnovaný užívání návykových substancí, 8 položek zaměřených na behaviorální závislosti, 5 položek soustředěných na poruchy pozornosti a aktivity, 4 položky mapující dostupnost a postoje respondentů k rizikovém uchování. Dotazník uzavíralo 13 položek cílených na preventivní působení a poradenské služby. Uživatelsky příjemné prostředí, v němž byl vytvořen, umožnilo sběr dat pomocí různých zařízení (počítač, tablet, mobilní telefon), vyplňování zabralo respondentům cca 20 minut.

Bylo získáno 1214 kompletních formulářů vyplněných studenty všech fakult MU. Data byla uložena ve formátu MS-Excel, vyčištěna, zakódována a podrobena statistické analýze. Ve výzkumném vzorku byla nejpočetněji zastoupena pedagogická fakulta, následovala fakulta filosofická, právnická, lékařská, respondenti z ostatních fakult se na dotazování podíleli s nižší četností. Tři čtvrtiny soubory tvořily ženy, čtvrtinu muži, věkový průměr činil 23 roků, většina odpovídajících studovala bakalářské obory. Volný čas respondenti nejčastěji trávili ve společnosti přátel, s vlastní rodinou, výdělečnou činností, se svými partnery, sportovními či uměleckými aktivitami a dalším sebevzděláváním kromě studia.

Respondenti nejčastěji bydlí v podnájmu či u rodičů nebo příbuzných, většině po odečtení nezbytných výdajů (bydlení, jízdné, učebnice) měsíčně zbývá pro osobní potřebu částka do 3000 Kč. Třetina vzorku má zkušenost s užitím nikotinu, poprvé nejčastěji mezi 15.–18. rokem věku, více než 40 % uvedlo jeho denní konzumaci. Nejvíce se využívají elektronické cigarety, následují klasické cigarety, dýmka, žvýkací tabák či nikotinové sáčky. S alkoholickými nápoji má zkušenost 80 % souboru, jejich první užití spadá do věkového intervalu 15–18 let. Polovina respondentů pije alkohol několikrát měsíčně, preferují víno, nízkoalkoholické nápoje (např. cider), koktejly a pivo. Kávu či energetické nápoje pije 65 % oslovených, kávu nejčastěji několikrát týdně, energetické nápoje několikrát měsíčně.

S ilegálními látkami má zkušenost 36 % vzorku. Většinou se jedná o marihuanu či hašiš, halucinogeny a taneční drogy užité několikrát po 18. roce věku. Léky na předpis bez doporučení odborníka někdy užilo 14 % souboru. Šlo především o sedativa, hypnotika a analgetika. Kratom a syntetické drogy alespoň jednou v životě užila pětina souboru. Většinou se jednalo o několik konzumních epizod, častější výskyt byl zaznamenán u semisyntetických derivátů kanabinoidů. Nelegální látky byly nejčastěji získány od kamarádů mimo univerzitní prostředí, méně od spolužáků, na společenských akcích, od dealera nebo přes internet. Respondenti byli k užití drog většinou motivováni svými přáteli, nebo se tak rozhodli sami, menší vliv měli jejich partneři a další blízké osoby.

Dobu delší jak 3 hodiny denně stráví zábavou na počítači 15 % souboru, na mobilním telefonu 45 %. Riziko hry na automatu, online sázení a pohybu na darknetu považují respondenti většinou za velmi vysoké, riziko hry na počítači nebo mobilu za nízké až střední, riziko pohybu na sociálních sítích za střední. Desetina oslovených si někdy půjčila peníze na splátku dluhu vzniklého kvůli zábavě, většina jej dokázala včas splatit. K nadužívání moderních informačních a komunikačních technologií (ICT) vedlo zejména vlastní rozhodnutí dotazovaných a vliv přátel. V souvislosti s nadužíváním ICT má polovina respondentů nějaké zdravotní problémy. Nejčastěji uváděli výskyt dlouhodobé únavy, poruchy spánku a pracovního výkonu, poruchy pozornosti a aktivity, bolesti hlavy, krku a zad, problémy se zrakem a dlouhodobé poruchy nálady.

Konopné drogy, syntetické kanabinoidy a kratom jsou pro většinu studentů snadno dostupné, halucinogeny, taneční drogy, léky na předpis ovlivňující psychiku a nové syntetické drogy relativně dostupné, stimulanty a opioidy obtížněji až těžko dostupné. Velmi snadná je dostupnost hry na počítači nebo herní konzoli, snadná je dostupnost hry na automatech, poměrně dostupné jsou sázky a loterie.

Pravidelné kouření 20 a více cigaret a denní kouření marihuany většina souboru odsuzuje, podobně i experimenty s tzv. „tvrdými“ drogami. Naopak, polovině respondentů připadá experiment s konopnými drogami přijatelný, třetina by akceptovala experiment s jinou „měkkou“ drogou kromě konopí. Téměř 70 % vzorku nepovažuje za rizikové užití mobilu více jak 3 hodiny denně, v případě hry na počítači či konzoli nebo surfování po internetu 3 a více hodin denně jde o polovinu oslovených. Experiment s hrou na automatu vnímá třetina souboru jako akceptovatelný, více než 40 % schvaluje experiment s nějakou formou sázení. Desetina oslovených nesouhlasí s jakoukoli legalizací drog, čtvrtina by legalizovala tzv. „měkké“ drogy, více než polovina pak některé látky užité výhradně v medicínské indikaci. Přibližně stejné skupiny (po 45 % vzorku) nesouhlasí s legalizací online sázení či vyjadřují přání stanovit jasné a kontrolované podmínky.

Pouze asi 6 % vzorku se setkalo s prevencí závislostí ve vysokoškolském prostředí, převážně v rámci výuky nebo vzdělávacích akcí organizovaných Univerzitou. K nejčastějším prezentacím preventivních aktivit patřily přednášky s diskusí, frontálně vedené přednášky a besedy s odborníkem. Respondenti by si přáli zejména posílení aktivit, do nichž se sami mohou zapojit, např. besed s odborníky a bývalými uživateli drog, možnosti navštívit léčebné či preventivní zařízení zaměřené na drogové závislosti, účasti v odborných projektech, na sportovních a uměleckých akcích. Prevenci na Univerzitě studenti považují za komplexní a užitečnou. Pouze minimum respondentů (cca 3 %) využilo poradenství cíleného na otázky závislostí, cca 8 % studentů navštívilo poradenské centrum Univerzity kvůli studijním a psychickým problémům či svému budoucímu profesnímu uplatnění. Tři čtvrtiny souboru by stály o rozšíření stávající nabídky poradenských služeb buď v prostorách stávajícího poradenského centra, nebo zcela externě mimo objekty Univerzity.

 

Klíčová slova: dotazník, návykové chování, návyková látka, prevence, student, univerzita, výzkum, závislost

 

Risk behavior of Masaryk University students – the first results

 

Petr KACHLÍK, Karel ČERVENKA, Věra VOJTOVÁ, Dana ZÁMEČNÍKOVÁ,

Petra DVOŘÁČKOVÁ, Hana MORAVČÍKOVÁ, Monika NEJEZCHLEBOVÁ,

 Petra PÍRKOVÁ, Kateřina RICHTEROVÁ, Pavel SOCHOR, Veronika ANTEL,

Onřej LING, Soňa PAPŠOVÁ, Jitka ŠŤASTNÁ

Department of Special and Inclusive Education,

Faculty of Education, Masaryk University, Poříčí 9, 603 00 Brno

 

In 2024, a team of 13 doctoral students and 4 academic staff who are their supervisors or consultants implemented a specific research project.

Its topic, in line with the previous orientation of the lead researcher, was the issue of addctive behavior risky patterns in a sample of full-time Masaryk University (MU) students. The research focused on risky behavior of the addictive type, i.e. identifying experiences with addictive substances and other types of addictive behavior, circumstances of first use, frequency and motivation for use, availability of risky stimuli. Furthermore, opinions on preventive and counseling activities at the MU, their offer and level were monitored. The research was designed as a quantitative descriptive anonymous questionnaire study with recruitment using the snowball sampling method.

A questionnaire form was created in the MS-Forms environment, which contained a total of 65 items. Its introductory part consisted of 11 basic and expanding identifiers, followed by a section with 24 items dedicated to the use of addictive substances, 8 items focused on behavioral addictions, 5 items focused on attention and activity disorders, 4 items mapping the availability and attitudes of respondents to risky preservation. The questionnaire was concluded with 13 items aimed at preventive action and counseling services. The user-friendly environment in which it was created enabled data collection using various devices (computer, tablet, mobile phone), and filling it out took respondents about 20 minutes.

1,214 complete forms filled out by students of all MU faculties were obtained. The data were saved in MS-Excel format, cleaned, coded and subjected to statistical analysis. The research sample was most represented by the Faculty of Education, followed by the Faculty of Arts, Law, and Medicine; respondents from other faculties participated in the survey with lower frequency. Three-quarters of the group were women, one-quarter were men, the average age was 23 years, and most of the respondents studied bachelor’s degrees. The respondents most often spent their free time in the company of friends, with their own family, gainful employment, with their partners, sports or artistic activities, and other self-education besides studying.

Respondents most often live in sublet or with parents or relatives, most of them have up to 3,000 CZK per month left for personal use after deducting necessary expenses (housing, transportation, textbooks). A third of the sample has experience with nicotine use, most often for the first time between the ages of 15–18, more than 40 % reported daily use. Electronic cigarettes are used most often, followed by classic cigarettes, pipes, chewing tobacco or nicotine pouches. 80 % of the sample has experience with alcoholic beverages, their first use falls within the age range of 15–18. Half of the respondents drink alcohol several times a month, preferring wine, low-alcohol drinks (e.g. cider), cocktails and beer. 65 % of those surveyed drink coffee or energy drinks, coffee most often several times a week, energy drinks several times a month.

36 % of the sample has experience with illegal substances. Most of them were marijuana or hashish, hallucinogens and dance drugs used several times after the age of 18. 14 % of the sample had ever used prescription drugs without a specialist’s recommendation. These were mainly sedatives, hypnotics and analgetics. Kratom and synthetic drugs were used by a fifth of the sample at least once in their lives. Most of the time, these were several consumption episodes, with a more frequent occurrence being recorded for semi-synthetic cannabinoid derivatives. Illegal substances were most often obtained from friends outside the university environment, less often from classmates, at social events, from a dealer or via the internet. Respondents were mostly motivated to use drugs by their friends or decided to do so themselves, their partners and other close people had less influence.

15 % of the sample spend more than 3 hours a day on their computer, 45 % on their mobile phone. Respondents mostly consider the risk of playing slot machines, betting online and using the darknet to be very high, the risk of playing on a computer or mobile phone to be low to medium, and the risk of using social networks to be medium. One tenth of those surveyed have ever borrowed money to pay a debt incurred for entertainment, and most were able to repay it on time. The overuse of modern information and communication technologies (ICT) was mainly led by the respondents‘ own decisions and the influence of friends. Half of the respondents have some health problems in connection with the overuse of ICT. They most often reported the occurrence of long-term fatigue, sleep and work performance disorders, attention and activity disorders, headaches, neck and back pain, vision problems and long-term mood disorders.

Cannabis drugs, synthetic cannabinoids and kratom are easily available to most students, hallucinogens, dance drugs, prescription drugs affecting the psyche and new synthetic drugs are relatively available, stimulants and opioids are more difficult to obtain. Gaming on a computer or game console is very easy to obtain, gaming on slot machines is easy to obtain, betting and lotteries are relatively available.

The majority of the sample condemns regular smoking of 20 or more cigarettes and daily smoking of marijuana, as well as experiments with so-called „hard“ drugs. On the contrary, half of the respondents find experimenting with cannabis acceptable, a third would accept an experiment with another „soft“ drug besides cannabis. Almost 70 % of the sample does not consider using a mobile phone for more than 3 hours a day to be risky, in the case of playing games on a computer or console or surfing the Internet for 3 or more hours a day, this is half of the respondents. An experiment with playing on a slot machine is perceived by a third of the sample as acceptable, more than 40 % approve of an experiment with some form of betting. A tenth of the respondents do not agree with any legalization of drugs, a quarter would legalize so-called „soft“ drugs, and more than half approve of some substances used exclusively for medical indications. Approximately the same groups (45 % of the sample each) do not agree with the legalization of online betting or express a wish to establish clear and controlled conditions.

Only about 6 % of the sample encountered addiction prevention in a MU environment, mainly within the framework of teaching or educational events organized by the MU. The most frequent presentations of prevention activities included lectures with discussions, frontal lectures and discussions with an expert. Respondents would particularly like to see activities in which they can participate themselves strengthened, such as discussions with experts and former drug users, the opportunity to visit a treatment or prevention facility focused on drug addiction, participation in professional projects, sports and artistic events. Students consider prevention at the MU to be comprehensive and useful. Only a minimum of respondents (about 3 %) used counseling focused on addiction issues, about 8 % of students visited the University’s counseling center due to study and psychological problems or their future professional application. Three-quarters of the sample would like to see the current offer of counseling services expanded either in the premises of the existing counseling center or completely externally outside the University’s facilities.

Keywords: questionnaire, addictive behavior, addictive substance, prevention, student, university, research, addiction

 

 

Vliv sluneční aktivity na výskyt synoptických situací v Evropě

Hana Hanzlíková1, Radan Huth1,2, Eva Plavcová1

1 Ústav fyziky atmosféry, AV ČR, Praha

2 Katedra fyzické geografie a geoekologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova, Praha

 

Studie navazuje na výzkum, zabývající se vztahem mezi sluneční aktivitou a výskytem synoptických typů podle klasifikace Hess-Brezowského ve střední Evropě v letech 1949–2003. Cílem je rozšíření analýzy na delší období a posouzení stability vztahů mezi sluneční aktivitou a cirkulačními typy v čase. Četnost synoptických typů byla analyzována v zimních měsících (prosinec – březen) v letech 1851 až 2022, při různých úrovních sluneční aktivity, která byla charakterizována průměrným měsíčním počtem slunečních skvrn (Wolfovo číslo). Výsledky potvrzují, že sluneční aktivita ovlivňuje troposférickou cirkulaci, nicméně vztahy mezi sluneční aktivitou a cirkulačními typy se v čase mění. Výrazné rozdíly byly pozorovány také na počátku a na konci zimního období. Při nízké sluneční aktivitě byla zaznamenána nižší četnost západních typů a vyšší četnost severních a východních typů. Častěji se vyskytovaly anticyklonální situace, převážně na počátku zimy (prosinec – leden), které kompenzovaly nižší četnost cyklonálních typů. Koncem zimy (únor – březen) se vyskytovaly častěji západní a jižní typy v maximu sluneční aktivity, zatímco severní typy byly méně časté. Tyto vztahy byly významné zejména po roce 1920, v období, které se shoduje s výskytem intenzivních slunečních cyklů s vysokým počtem slunečních skvrn. Výsledky naznačují, že ve vztahu mezi sluneční aktivitou a troposférickou cirkulací hraje zásadní roli úroveň sluneční aktivity, nikoli samotná fáze slunečního cyklu. Rozdílný výskyt cirkulačních typů na počátku a na konci zimy poukazuje na zpožděnou reakci troposféry na sluneční signál.

 

SQM – nové měření na Hvězdárně v Úpici

Petr Ulrich, Hvězdárna v Úpici

Sky Quality Meter (SQM), tedy měřič jasu noční oblohy, je zařízení, které umožňuje kvantitativně hodnotit světelné znečištění a zároveň poskytuje cenné informace o stavu atmosféry. Na Hvězdárně v Úpici bylo toto měření nově zavedeno jako doplněk k dosavadnímu sledování slunečního záření a celooblohové kamery. Společně tato data umožňují komplexní přehled o průběhu oblačnosti a kvalitě oblohy během celého dne i noci. V rámci referátu bude představen princip fungování SQM, jeho umístění a vybraná naměřená data, která ilustrují jeho využití v praxi.

 

 

Zbytkové vady několika dvojčočkových objektivů

Zdeněk Rail, Tomáš Thoř, David Macner, Pavel Pintr

Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i., U Slovanky 2525/1a, 182 00 Praha 8, Česká republika.

e-mail: rail@ipp.cas.cz, thor@ipp.cas.cz, macner@ipp.cas.cz, pintr@ipp.cas.cz

Abstrakt: V této práci přinášíme porovnání zbytkových vad několika dvojčočkových objektivů, používaných v astronomických dalekohledech. Jejich parametry, použitá skla a korekce vad jsou blízké objektivům, vyráběných v minulosti firmou Carl Zeiss, Jena. V literatuře jsou informace o zobrazovacích vlastnostech těchto dubletů poměrně vzácné.

Klíčová slova: Sférochromatická vada, koma, astigmatismus, křivost pole, achromatický dublet, semiapochromát, apochromát

The Residual Aberrations of Several Lens Dublets

Abstract: In this paper we bring a comparison of residual optical aberrations of several

astronomical dublet objectives. The parameters of the lenses, their glass combinations are similar to those produced by the company Carl Zeiss, Jena. Up to now these data were only rarely published in the literature.

Keywords: Spherochromatic aberration, coma, astigmatism, field curvature, achromatic dublet, semiapochromatic and apochromatic correction

 

 

Porovnání několika typů tříčočkových objektivů

Zdeněk Rail, Tomáš Thoř, David Macner, Pavel Pintr

Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i., U Slovanky 2525/1a, 182 00 Praha 8, Česká republika.

e-mail: rail@ipp.cas.cz, thor@ipp.cas.cz, macner@ipp.cas.cz, pintr@ipp.cas.cz

Abstrakt: V této práci porovnáváme zbytkové vady několika tříčočkových objektivů s apochromatickou nebo jí blízkou korekcí chromatické vady. Naše výpočty platí pro trojčočkové objektivy o průměrech 63 mm a ohniskových vzdálenostech 840 mm ze stejných materiálů, používaných firmou Carl Zeiss, Jena.

Klíčová slova: Achromatický objektiv, apochromatický objektiv, sférochromatická vada, koma, klasická skla, nová skla.

The Comparison of Several Triplet Objective Lenses

Zdeněk Rail, Tomáš Thoř, David Macner, Pavel Pintr

Institute of Plasma Physics of the Czech Academy of Sciences, U Slovanky 2525/1a, 182 00 Praha 8, Czech Republic.

e-mail: rail@ipp.cas.cz, thor@ipp.cas.cz, macner@ipp.cas.cz, pintr@ipp.cas.cz

Abstract: In this paper, we compare several types of triplet objective lenses with full or very nearly apochromatic correction. Our evaluations are computed for lenses with a diameter of 63 mm, a focal length of 840 mm, and the same materials that were used by the Carl Zeiss plant, Jena.

Keywords: Achromatic objective lens, apochromatic objective lens, spherochromatic aberration, coma, classical glasses, new glasses.

 

 

Optický návrh fotometrického dalekohledu

Zdeněk Rail, Tomáš Thoř, Pavel Pintr,

Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i., U Slovanky 2525/1a, 182 00 Praha 8, Česká republika.

e-mail: rail@ipp.cas.cz, thor@ipp.cas.cz, pintr@ipp.cas.cz

Abstrakt: Tato práce informuje čtenáře o optickém návrhu fotometrického dalekohledu s průměrem 490 mm a ohniskovou vzdáleností 4540 mm. Autorem přístroje byl RNDr. Pavel Mayer, CSc. z Katedry astronomie a astrofyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Předmětem diplomové práce hlavního autora bylo sestavení optického programu, optimalizace a kontrola zobrazovacích vlastností navrženého dalekohledu.

Dvojzrcadlový aplanatický přístroj měl sférické primární zrcadlo o průměru 490 mm, sekundární zrcadlo s tvarem zploštělého sféroidu a asférickou desku, umístěnou do sbíhavého svazku paprsků před ohniskem. Výroba sekundárního zrcadla a korektoru byla zadána do dílny ve Rtyni v Podkrkonoší.

Klíčová slova: Fotometrický dalekohled, dvojzrcadlový systém, sférické zrcadlo, asférické zrcadlo, asférická korekční deska, korektor optických vad.

An Optical Design of the Photometric Telescope

Abstract: This paper provides to reader an information about the optical design of photometric telescope designed by RNDr. Pavel Mayer, CSc. of KAA MFF UK. The main task of author’s thesis was to compose an optical ray-tracing program and to evaluate its residual optical aberrations. The telescope was composed of a spherical primary mirror, a spheroidal secondary and an aspherical plate, correcting coma of the system. The spherical primary of diameter 490 mm was manufactured in Turnov, secondary and aspherical plate were grinded and polished in Rtyně v Podkrkonoší. The focal length of telescope was 4540 mm.

 

Key words: Photometric telescope, two-mirror system, spherical mirror, aspherical mirror, aspherical correcting plate, corrector optical aberrations.

 

Série otřesů u Santorini – planý poplach nebo předzvěst velkého zemětřesení či erupce?

Jan Zedník, Jan Mrlina, GFÚ AVČR

Koncem ledna 2025 začala série zemětřesení mezi ostrovy Santorini a Amorgos v Egejském moři, která neustále zesilovala. Vyvovala značné obavy u obyvatel těchto ostrovů i místních úřadů. Nejsilnější otřesy dosáhly velikosti až 5.3 a byly pocítěny I v horních patrech budov na Krétě a v Athenách vzdálených 230 km. Byl vyhlášen stav nouze a přes 11000 lidí raději po týdnu Santorini opustilo. Byly tyto obavy plané nebo oprávněné? Jaké je ohrožení od zemětřesení a sopečných erupcí v této oblasti?

By the end of Janaury 2025 a series of earthquakes started between Santorini and Amorgos islands in the Aegean sea. Strengthening shocks arised serious anxiety among the population of both islands and local authorities. The strongest events reached the magnitudes up to 5.3 and were felt even at higher floors in Crete and the Athens 230 km away. After a week the emergency state was declared in Santorini and about 11000 people left termorarily. Was the fear justified or was it just a false alarm? What are the earthquake and volcanic hazards in the region?

 

ZOO Vyškov-ráj domácích zvířat

Dobromila Patáková, Hvězdárna Vyškov

Šedesátiny slaví letos ZOO Vyškov, zahrada s domácími zvířaty z celého světa.

Stovka druhů většinou užitkových zvířat a také mazlíčků potěší a poučí dětské i dospělé návštěvníky. Jak se o ně pečuje, jak se čistí rybníček se skleněným oknem a jak se hledají partneři pro rozmnožování? Představím i největšího osla v Evropě a opici, která pomáhá lidem po mozkové mrtvici.

 

Pozorování proměnných hvězd na Hvězdárně v Úpici – první výsledky pozorování NN Dra

Radovan Mrllák, Hvězdárna v Úpici

Příspěvek přináší přehled o historii pozorování proměnných hvězd na hvězdárně v Úpici. Mapuje vývoj technického vybavení pro pozorování, jeho postupnou obměnu a automatizaci. Dále přináší přehled uskutečněných pozorování a první výsledky z pozorování, konkrétně data k proměnné hvězdě NN Dra.

 

Úplná zatmění Slunce 2026 a 2027

Marcel Bělík, Hvězdárna v Úpici

V roce 2026 a 2027 nás čekají dvě úplná zatmění Slunce. Obě budou pozorovatelná v regionech dobře od nás dostupných a pro mnoho pozorovatelů vzbuzují nadšení a očekávání snadné výpravy za jejich pozorováním. Bude tomu opravdu tak?

 

Co nám pozorování úplných zatmění Slunce přineslo?

 Eva Marková, Východočeská pobočka ČAS, Sluneční sekce ČAS

Sluneční koróna je dynamický útvar tvořený dokonale ionizovanou plazmou. Vzhledem k velmi slabé intenzitě záření je její pozorování jako celku velmi komplikované. Jednou z  možností je její pozorování při úplných zatměních Slunce. Právě ta přinesla řadu poznatků o sluneční koróně, a to jak v době minulé, tak v současnosti, které by jinak bylo jen obtížné získat.  Jsou prezentovány některé zajímavosti o úplných zatměních a způsobech zpracování pozorování, který se vyvíjel od metody překreslování struktury a izofot ve  sluneční koróně z fotografií až po matematické zpracování obrazu. To nám na rozdíl od původní metody dovoluje rozlišit na pořízených snímcích mnohem větší detaily  a to až do téměř 1“. Získaná data tak umožňují studium jemné struktury sluneční koróny a poskytují řadu dalších informací. Přispěla k získání nových poznatků v určování zdrojové plochy pro upřesnění modelu globálního koronálního magnetického pole. V neposlední řadě přinesla  významné výsledky při studiu rychlých  změn ve sluneční koróně  z dat pořízených na různých pozorovacích místech  v průběhu  jednoho zatmění a studium sluneční koróny během úplných zatmění Slunce v emisních čarách.

 

Provinční park Killbear v Ontáriu (Kanada)

Blanka Šreinová, Národní Muzeum, Praha

Provinční park Killbear leží v jižní části Kanadského štítu, který je největší a nejstarší geologickou oblastí Kanady. Jsou zde jedny z nejstarších hornin nalezených na Zemi zastoupené zejména tvrdými a odolnými granity a rulami, které vznikly před více než miliardou let. Současnou podobu získala skalnatá krajina s hojnými jezery a bažinami působením ledovce.

 

Sluneční cykly, Carringtonovy otočky a předpověď sluneční aktivity

Jan Klimeš, Hvězdárna v Úpici

Příspěvek pojednává o experimentech s předpovědí sluneční aktivity pomocí blízkých Carringtovových otáček a dlouhodobých vlastností slunečních cyklů. Tyto pokusy byly na naší Hvězdárně prováděny počátkem nového tisíciletí a nyní se k nim pozvolna vracíme.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com