Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Úplné zatmění Slunce 9.3.1997 – Yerofei Pavlovich, Rusko

9. března 1997 bylo z území Ruské federace pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Expedice úpické hvězárny se ve spolupráci s Ruskou akademií věd a Astronomickým institutem v Irkutsku vypravila po Bajkalsko-amurské magistrále do městečka Yerofei Pavlovich.

Ta je lokalizována přibližně 3 dny jízdy vlakem od Irkutska směrem dále na východ nedaleko hranic s Čínou.

mapa vytvořena na základě podkladů Google maps a Xavier M. Jubier

Není to však městečko ledajaké. Jsou zde umístěny velké dílky a opravny vlaků Bajkalsko-amurské magistrály. I my jsme se dopravili vlakem, tedy speciálním vagonem připojeným k jedné z vakových souprav. Zde jsme měli zázemí po celou dobu cesty i pozorování zatmění, zde jsme spali, jedli i měli složeny astronomické přístroje.

Vagón byl po příjezdu do Yerofei Pavlovich odpojen a “zapakován” v klidné části nádražního areálu. Dostal dokonce i svou policejní ochranu, takže jsme nemuseli své přístroje po ustavení a nastavení před noc sklízet a hlídat.

Zima zde byla opravdu velká, přes noc klesala k -36 stupňům, ve dne vystoupala až na -20. Během zatmění klesla opět k -30, což způsobovalo nemaé problémy při pozorování, neboť se objektivy postupně samy mírně změnou teploty přeostřovaly, a to i během expozicí.

Zima byla taková, že místní pumpy na vodu (ne v každém domě byla zavedena voda) se celé dny a noci ohřívaly žhnoucím uhlím. Místní se dopravovali na bruslích a dokonce i my jsme s přiděleným autobusem využívali nejběžnější místní dopravní tepny – zamrzlé řeky.

Pozorovací stanoviště nedaleko našeho vagónu se hemžilo přístroji všech zúčastěných institucí a výprav.

Na snímcích které matematicky zpracoval prof. Druckmüller jsou kromě sluneční koróny patrné též planety Merkur a Venuše. Detailní informace o snímcích naleznete na “zatměňových” stránkách prof. Druckmüllera.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com