Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

65. Letní astronomická expedice 2023

65. letní astronomická expedice na Hvězdárně v Úpici je již dávno za námi a tak si můžeme představit něco mále z jejího dění a několik fotografií.

Konala se od 11. 8. do 20. 8. 2023 a velkou novinkou byla spolupráce s Hvězdárnou v Prostějově, která, doufejme, potrvá nadále.

Expedičníci se ubytovali ve vlastních stanech, seskládali si důležité pomůcky pro vizuální astronomii (otočná mapka, atlas a červené světlo). Program byl nabitý ve dne v noci. Během denních přednášek si nový expedičníci vyslechli astronomické přednášky od základů až po fotografování robotickými dalekohledy. V noci se nováčci učili orientaci na obloze a vyhledávání objektů pomocí sestaveného atlasu.  Pozorovali jsme třeba oběžné doby měsíců Jupiteru. Pokročilejší si vyzkoušeli fotografování už zmíněnými robotickými dalekohledy, nebo vlastní technikou.

Během volných chvilek se létalo, házelo, běhalo se vším možným. Proběhl turnaj ve stolovém tenisu. Zkouška dronu a derniéra naší rakety, vypustili se zprávy na heliových baloncích. Kurz 3D modelování, focení. Probírala se fyzika, programování i arduino. Prováděly se také výtvarné kurzy, kreslilo se, zažehlovaly se korálky. Děti se vydali do Úpice a ukázali si, jak jsou od sebe daleko planety v měřítkovém modelu. Počasí bylo tak parné až nás museli přijet shladit hasiči. Také nám ukázali svoji techniku.

Každoroční přednáška Milana Halouska se letos týkala života na Mezinárodní stanici ISS, i kvůli našemu novému exponátu (modul na přípravu jídla a pití). Staří expedičníci si spolu zavzpomínali na staré časy a ukázali některé fotografie dětem.

Expedice byla ovlivněna také festivalem Trutnoff, na kterém hvězdárna měla v minulosti zastoupení. Naštěstí nedostatek pracovníků vyrovnal počet kolegů z Prostějova.
Těšíme se opět za rok.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com