Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Sáhni si na vesmír – program pro nevidomé

Památka k návštěvě:

Hvězdárna v Úpici

Aktualizováno 1.5.2023

Lokalita: mapa

Hvězdárna v Úpici se nachází na kopci nad městečkem Úpice ve Východočeském kraji. Nejlépe dostupná je vlastním autobusem, nebo autem. Linkovým autobusem cca 2 km do kopce pěšky ze zastávky Úpice, most F.L.Riegra.

Možnosti prohlídky:

Malý průvodce vesmírem s haptickými modely z oblasti astronomie. Na hmatových modelech je možno se seznámit s mnoha objekty vesmíru, tedy planet, mlhovin a galaxií. Můžeme se seznámit i s detailnímy modely kráterů, detailů povrchů některých planet is modely kosmických přístrojů a též s modelem naší hvězdárny. K dispozici jsou i modely sluneční soustavy s představou rozměrů. Některé jsou doplněny popisky v brailově písmu, u některých je nutný osobní výklad. Jako zajímavost je možno využít i jednoduché hmatové planetárium.

Objednávání:

Návštěvu objednávejte předem pro skupinu zrakově postižených návštěvníků telefonem nebo emailem. Prosíme o objednání alespoň 14 dní dopředu.

Kontakt:

recepce: +420 499 882 289

e-mail: hvezdarna@obsupice.cz

Otevírací doba:

Hvězdárna je otevřena téměř po celý týden, ovšem vzhledem ke skutečnosti, že zejména konce otevírací doby se výrazně mění během roku z důvodu stmívání, doporučujeme informovat se telefonicky či emailem, případně na odkaze: http://www.hvezdarnavupici.cz/?page_id=36

Vstupné: 

ZTP 50 Kč + doprovod zdarma

Trasa:

Vlastní doprava: Přímo v Úpici se nacházejí směrové šipky k hvězdárně. Autobus může dojet až přímo k hvězdárně, cesta je ovšem úzká. K dispozici je parkoviště přímo u hvězdárny. Pro navigace lze využít souřadnice 50°30’27,5″ a 16°00’44“, Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160.

Autobusem – veřejná doprava: Linkové autobusy končí zastavují na několika místech v Úpici. V každém případě pak vede cesta pěšky, nejlépe dle směrových tabulí okolo divadla Aloise Jiráska a hřbitova až k hvězdárně.

Vyhledat spojení

Poloha a přístup k objektu a orientace v něm – pro lepší představu nevidomých

Areál hvězdárny se nachází na vrchu nad městem Úpice, nedaleko Trutnova, v severní části Východočeského kraje. Hvězdárnu založil v roce 1959 pan Vladimír Mlejnek, který se stal jejím prvním ředitelem. Nyní je hvězdárna příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

Samotná hvězdárna je umístěna v přírodním areálu, obehnaným živým plotem ve tvaru nepravidelného kosočtverce. Budova s kopulí je u jeho kratší dolní strany. Kromě ní je zde ještě několik malých čtvercových domečků a vzrostlých strom. Na pozemku hvězdárny jsou 2 místa k posezení, každé pro cca 35 lidí. Jedno nezastřešené, a druhé na vyvýšené zastřešené pergole, k němuž vedou 2 schody. Před areálem se nachází nádvoří s parkovacími místy pro automobily.

Objekt hvězdárny má tvar plochého obdélníku s kopulí, která je umístěna téměř uprostřed. Před budovou se nachází nádvoří s parkovacími místy pro automobily. Hlavní budova je bezbariérová, do kopule vede schodiště s 18 schody. Přednáškový sál má kapacitu cca 35 osob. Toalety se nacházejí v přízemí po levé straně u vstupu do hvězdárny, včetně toalety pro zdravotně znevýhodněné.

Přímo u brány si návštěvníky převezme pracovník hvězdárny, který se jim bude věnovat po celou dobu pobytu.

 

web objektu:  Hvězdárna v Úpici

web Návštěvnické centrum: Návštěvnické centrum

Facebook objektu: www.facebook.com/obsupice

Poznámka:

Vodicí pes je povolen. Nutno informovat obsluhu na recepci.

WC je bezbariérové, přístupné v rámci prohlídky.

Hvězdárna disponuje bezbariérovým přístupem do hlavní budouvy s přednáškovou místností.

Občerstvení není k dispozici. Je možno po dohodě použít ohniště či malou kuchyňku s možností přípravy drobného pohoštění.

Hvězdárna v Úpici je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

Informace jsou platné k datu aktualizace.

Fotogalerie:

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3  

(Audio pozvánku laskavě a s láskou namluvila výkonná redaktorka Československého časopisu pro fyziku Mgr. Jana Žďárská.)

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com