Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum

Návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum na Hvězdárně v Úpici

Centrum je určeno pro všechny návštěvníky hvězdárny, samozřejmně také pro školní výpravy čí výpravy dalších organizovaných skupin a samozřejmně i pro amatérské astronomy. Celé zařízení je koncipováno jako bezbariérové a je zde umístěna expozice exponátů a astronomických pomůcek určených primárně pro nevidomé.

Centrum zároveň produkuje vědecká astronomická, geofyzikální a meteorologická měření, jejichž archivace a vizualizace pro astronomy i návštěvníky bude realizována jednak v tomto centru, jednak, ve zjednodušené formě i na těchto stránkách. Přítomnost v pozorovacím centru umožní návštěvníkům větší kontakt s právě probíhajícími vědeckými měřeními a též rozsah zobrazovaných informací je v centru samotném větší.

Centrum vzniklo přestavbou tzv. Slunečního domku v roce během roku 2022. Přípravy na akci začaly však již v roce 2019 tvorbou projektové dokumentace.

Na přípravě a realizaci akce se podílel Královéhradecký kraj a Centrum investic, rozvoje a inovací, p. o.

Akce byla financována z prostředků Královéhradeckého kraje a Ministerstva pro místní rozvoj.

 

Hvězdárna v Úpici Královéhradecký kraj CIRI MMR ČR Pozorování

 

 

 

Projekt návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com