Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

64. letní astronomická expedice 2022

64. letní astronomická expedice na Hvězdárně v Úpici je již za námi a tak si můžeme představit něco mále z jejího dění a několik fotografií.

Konala se od 19. do 27. srpna 2022 na pozemku Hvězdárny v Úpici. Účastnící, jejichž počet stále roste, spali ve vlastních stanech. Stravování bylo zajištěno externí firmou. K dispozici bylo samozřejmně zajištěno kompletní sociální zajištění (WC, sprchy s teplou vodou), WIFI a samozřejmě astronomické dalekohledy. Ať již v kopulích a pozorovacích domcích hvězdárny, tak přenosné vizuální i fotografické přístroje.

I přes deštivé dny si mladí “expedičníci” užili bohatý a nejen astronomický program. Stejně jako vloni si opět složili otočnou mapy oblohy, atlas hvězdných map pro použití venku za vlhka a postavili si nezbytné červené světlo.

Během dne byly vždy připraveny astronomické přednášky začínající od úplných základů astronomie až po trochu exotické černé díry a kosmologii.

Samozřejmostí byla i zvaná přednáška již tradičního lektora Milana Halouska, letos s tématem vesmírné mise Artemis. Dozvěděli jsme se detail od prvních startů (první start byl naplánovaný krátce po skončení expedice, ale byl několikrát odložen) až po vybraná místa pro přistání s lidmi.

O volném čase, kterého bylo i letos spousta, se uskutečnily debaty na nejrůznější témata, čas jsme našli i na nějaké sporty – fotbal, žonglování s diaboli, lety s frisbee, házedly i letadly. Též deskové hry se těšily oblibě. Při oblíbené Tipni si! jsme se dozvěděli zajímavé informace, například kolik stál vesmírný záchod, kolik stojí kosmická oblek a našli i několik chyb.

Během nocí se samozřejmě pozorovalo, už první noc, krátce po úvodním táboráku, se dostatečně vyjasnila obloha abychom mohli zejména nováčky seznámit se souhvězdími.

Dále nás během týdne čekaly sice jen dvě kvalitní pozorovací noci, kdy si expedičnci, i přes velkou vlhkost, vyzkoušeli samostatné pozorování pomocí map. Šlo jim to opravdu dobře. Během ošklivějších nocí byly na programu astronomické a fyzikální pokusy, od základů mechaniky až po pokusy s hvězdami.

Během expedice se starším expedičníkům a zaměstnancům podařilo zprovoznit astrofotografický dalekohled a tak jsme malým expedičníkům ukázaly krásy vzdáleného ovládání dalekohledů. To nám pomůže i na příští expedici, pro zájemce budeme moci ukázat astrofotografii, zpracování snímků, měření proměnných hvězd, 3D tisk.

 

 

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com