Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Sáhni si na vesmír – program pro nevidomé

Památka k návštěvě:

Hvězdárna v Úpici

Aktualizováno 1.5.2023

Lokalita: mapa

Hvězdárna v Úpici se nachází na kopci nad městečkem Úpice ve Východočeském kraji. Nejvýhodnější způsob dopravy je po vlastní ose, lze však možno využít i autobusouvé spojení s částí cesty v délce cca 2 km do kopce od autobusové zastávky k hvězdárně. Přesná adresa je Hvězdárna v Úpici, U Lipek 160, 542 32. Pro navigace lze využít souřadnice 50°30’27,5″ a 16°00’44“.

Možnosti prohlídky:

Komentovaná prohlídka hvězdárny s haptickými modely z oblasti astronomie. Na hmatových modelech je možno se seznámit s mnoha objekty vesmíru, tedy planet, mlhovin a galaxií. Můžeme se seznámit i s detailnímy modely kráterů, detailů povrchů některých planet is modely kosmických přístrojů a též s modelem naší hvězdárny. K dispozici jsou i modely sluneční soustavy s představou rozměrů. Některé modely jsou doplněny popisky v brailově písmu, u některých je nutný osobní výklad. Jako zajímavost je možno využít i jednoduché hmatové planetárium.

Objednávání:

Komentované prohlídky předem pro skupinu zrakově postižených návštěvníků telefonem nebo emailem. Prosíme o objednání alespoň 14 dní dopředu.

Kontakt:

recepce: +420/603 545 589

e-mail: hvezdarna@obsupice.cz

Otevírací doba:

Hvězdárna je otevřena téměř po celý týden, ovšem vzhledem ke skutečnosti, že zejména konce otevírací doby se výrazně mění během roku z důvodu stmívání, doporučujeme informovat se telefonicky či emailem, případně na odkaze: http://www.hvezdarnavupici.cz/?page_id=36

Vstupné: 

ZTP 30 Kč + doprovod zdarma

Trasa:

Vlastní doprava: Přímo v Úpici se nacházejí směrové šipky k hvězdárně. Autobus může dojet až přímo k hvězdárně, cesta je ovšem úzká. K dispozici je parkoviště přímo u hvězdárny.

Autobusem – veřejná doprava: Linkové autobusy končí zastavují na několika místech v Úpici. V každém případě pak vede cesta pěšky, nejlépe dle směrových tabulí okolo divadla Aloise Jiráska a hřbitova až k hvězdárně.

Vyhledat spojení

Přístup k budově a orientace v ní:

Přímo u brány si Vás převezme pracovník hvězdárny, který se Vám bude věnovat po celou dobu pobytu. Toalety se nacházejí v přízemí po levé straně ru vstupu do hvězdárny. Zde se také nalézá toaleta pro zdravotně znevýhodněné.

Hlavní budova je bezbariérová.

Specifikace objektu:

 

web objektu:  Hvězdárna v Úpici

Poznámka:

Vodicí pes je povolen. Nutno informovat obsluhu na recepci.

WC je bezbariérové, přístupné v rámci prohlídky.

Hvězdárna disponuje bezbariérovým přístupem do hlavní budouvy s přednáškovou místností.

Občerstvení není k dispozici. Je k dispozici ohniště, kde je možno opéct si vlastní buřty či jiné pochutiny.

Hvězdárna v Úpici je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.

Informace jsou platné k datu aktualizace.