Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Meteory fotograficky

Pozorování meteorů fotografickyprobíhá každou jasnou noc jednak přímo na Hvěudárně v Úpici, jednak na naší stanici v Jaroměři. Za každé jasné noci je obloha snímána celooblohovou kamerou za účelem detekce jak meteorů, tak družici i nezvyklých jevů na noční obloze.

 

Obě stanice využívají full-sky objektiv pokrývající celou oblohu, jsou však využity rozdílné kamery.

10. března 2021 mezi 20:17:41 a 20:17:51 prolétl nad našimi hlavami jasný meteor. Mohli jsme ho spatřit v souhvězdí Býka nad západním obzorem. Jeho jasnost určitě přesáhla -2 magnitudu, byl tedy jasnější než nejjasnější hvězdy oblohy. Přinášíme snímky z našich celooblohových komor v Úpici a v Jaroměři. Srovnáním snímků vidíme posuv polohy meteoru mezi hvězdami způsobený paralaxou z různých pozorovacích míst. Časy uvedené u obrázků jsou ve světovém čase, který je o 1 hodinu posunutý zpět vůči našemu času občanskému.
Z dráhy na obloze usuzujeme, že by se mohlo jednat o meteor roje δ-Leonid.
 
Zodiakální světlo pořízené celooblohovou komorou na Hvězdárně v Úpici. Zodiakální světlo je poměrně špatně pozorovatelné zejména kvůli světelnému znečištění. Přesto jej 8. března 2021 zachytila i naše kamera jako slabý kužel nad západním obzorem. Zde se jako jemný závoj táhne skrze souhvězdí Býka až k Plejádám. Je označen šipkou.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com