Hvězdárna v Úpici
+420 499 882 289
Menu

Starlinky z poslední sady jako svítící řetízek od 6. března na ranní obloze (1x aktualizováno)


Starlinky z poslední sady jako svítící řetízek od 6. března na ranní obloze (1x aktualizováno)
0 Komentářů

4. března 2021 po mnoha odkladech úspěšně odstartovala další sada šedesáti družic Starlink v tomto případě označovaná jako Starlink L17 nebo též Starlink v1-17. Komu se ještě nezadařilo spatřit tyto družice v podobě opravdového řetízku posunujícího se společně po obloze, má příležitost 6. března brzy ráno (a pak i několik dalších rán). Vzhledem k tomu, že 6. března brzy ráno to není ani 48 hodin od jejich vypuštění, budou ještě družice z této sady seskupené několik dní na obloze hodně natěsno k sobě (z pozemského pohledu).

Pro pozorovací místo Úpice vychází pro ráno 6. března pozorovací čas na přibližně 5:03 až 5:05, pro ráno 7. března pozorovací čas na přibližně 4:57 až 5:02, pro ráno 8. března pozorovací čas na přibližně 4:53 až 4:58, pro ráno 9. března pozorovací čas na přibližně 4:48 až 4:54, pro jiná místa v ČR může být časový rozdíl zhruba do 1 minuty, doporučujeme navštívit web https://www.heavens-above.com, kde si po zadání vašeho pozorovacího místa (klikněte na „poloha“ vpravo nahoře, klikněte na své pozorovací misto v mapě, doplňte nadmořskou výšku a klikněte na „aktualizovat“) a po vybrání uvedené sady (po kliknutí na „Přelety Starlink satelitů – všechny objekty z vybraného startu“, nevšímejte si toho, že jsou zde i sady L18 a L19, poslední vypuštěná sada je aktuálně opravdu ta L17) můžete zobrazit přesné časy pro vaše pozorovací místo a navíc si můžete zobrazit i mapky oblohy s vyznačeným směrem letu (kliknutím na modře zobrazený čas u kterékoli družice z uvedené sady). Jak to celé bude vypadat pro 6. března ráno pro pozorovací místo Úpice, vidíte na úvodním doprovodném obrázku a doprovodném videu (oboje bylo vytvořeno v simulačním programu Stellarium, řetízek družic se objeví až v druhé polovině videa, ve videu odpovídá plynutí času reálné rychlosti, čas je zobrazen vpravo nahoře).

Pokud Stellarium používáte, ale tato poslední sada Starlinků se vám nezobrazuje, stáhněte a nainstalujte si nejnovější verzi a zůstávejte při jeho používání připojeni k internetu.

Nad Českou republikou by minimálně 6. března ráno neměla být žádná oblačnost, tak pozorování spíš bude komplikovat aktuální zákaz vycházení a cestování. Díky jasnosti družic kolem 2,1 až 2,3 mag by měl být úkaz pozorovatelný i z větších měst, kde pozorování noční oblohy bývá vzhledem k světelnému znečištění přeci jen složitější.

Aktualizace 6.3.2021 12:23: Doplněny obrázky vytvořené v simulačním programu Stellarium pro ráno 7.3.2021 (to, budete-li mít štěstí, můžete zároveň vidět přelet Mezinárodní kosmické stanice v té chvíli nasvícené Sluncem schovaným pod obzorem, na našem obrázku je vidět jako neoznačený jasný bod poblíž hvězdy Altair), pro ráno 8.3.2021 a pro ráno 9.3.2021, ve všech případech jsou simulace vytvořeny pro pozorovací místo Úpice, časy na obrázcích vidíte vpravo nahoře. Byl také upraven text příspěvku.

 

Napsat komentář